Najnowsze

Wielogatunkowość to ich domena – wywiad z zespołem Sekcja


Splatają różne gatunki muzyczne pod szyldem rap nie będąc przy tym zawodowymi muzykami. Zespół Sekcja – bo o nim mowa – rozmawiamy o ich pasji, inspiracjach i muzyce.

Sylwia Cegieła: Zespół Sekcja – kim jesteście?

Sekcja: Jesteśmy muzykami-amatorami (gdyż żaden z nas nie ma ukończonego stopnia muzycznego, nie wspominając już nawet o szkole muzycznej), którzy postanowili urozmaicić rap, dodając do niego żywe instrumenty.

S.C.: Co było przyczyną powstania grupy?


Sekcja: Jako że każdy z nas jest wychowankiem śp. Antoniego Sokoła (dyrygenta Przemkowskiej Orkiestry Dętej), spędzaliśmy dużo czasu na wspólnym muzykowaniu. To w późniejszym czasie przerodziło się w tworzenie własnych kompozycji. Nasze miasteczko jest mocno zakorzenione w Hip-Hopie, stąd pomysł na sformowanie składu idącego w tym właśnie kierunku.

S.C.: Pierwszy występ miał miejsce w 2004 roku, ale decyzja o nagraniu płyty nastąpiła dopiero po 10 latach. Dlaczego?

Sekcja: Występ to może za dużo powiedziane. Było to zwykłe spotkanie, które przerodziło się w jam session. Nikt z nas nie myślał wtedy o nagrywaniu płyty. To była raczej czysta zabawa muzyką i słowem.

S.C.: Jaką muzykę lubicie grać?


Sekcja: Nikt z nas nie ogranicza się do jednego gatunku muzycznego. Czasami gramy nasze stare utwory. Czasami te, które mogą znaleźć się na kolejnym krążku. Czasami... nie gramy. A jeśli już musimy sprecyzować, to lubimy to, co gramy, choć ciężko będzie zaszufladkować nas do jednego nurtu muzycznego, oczywiście pomijając wokal z rapem:).

S.C.: O czym są teksty wykonywane przez Sekcję?

Sekcja: Za teksty odpowiada AnD. MC z LCK z bardzo bogatym dorobkiem rapowych nielegalni. Teksty są o tematyce przeróżnej. Związane są zazwyczaj z przeżyciami, przygodami czy wyobraźnią wokalisty. Jak sam nawija zresztą „samo się składa”.

S.C.: Co lub kto was inspiruje?

Sekcja: Inspirację czerpiemy ze wszystkiego, co nas otacza. Bywa, że jest to rodzina, znajomi, a nawet warunki atmosferyczne czy pory roku.


S.C.: Nagrywacie mało, ale pewnie dużo koncertujecie. Czy macie jakieś ciekawe wspomnienie z trasy, do którego chętnie wracacie?

Sekcja: Nie gramy aż tak wielu koncertów. Moglibyśmy grać ich dużo więcej. Występ, który utkwił nam w pamięci, to ten w Nowym Dworze Mazowieckim. Nie spodziewaliśmy się, że – grając przed całkowicie obcą nam publicznością – zostaniemy tak mile przez nią przyjęci, nie wspominając już o organizatorach oraz o tym, że był to nasz najdalszy wyjazd.

S.C.: Jak już jesteśmy przy pytaniach o koncerty, powiedzcie, kiedy wasi fani będą mogli was usłyszeć w najbliższym czasie?

Sekcja: Póki co, życie prywatne oraz prace nad nową płytą nie pozwalają nam grać koncertów. Ale postaramy się zmienić tą sytuację od nowego roku. Jakiś czas temu mieliśmy okazje uczestniczyć w bardzo ciekawym projekcie audio-wizualnym, którego efekty będzie można sprawdzić prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Także, choć nie gramy koncertów, to z pewnością nie próżnujemy.

S.C.: Podobno macie też plany na nową płytę. Czy już wiecie, co na niej zagracie?

Sekcja: Prace nad nową płytą już ruszyły. Możemy powiedzieć, że znajdziecie na niej brzmienia i kompozycje inne niż na pierwszym CD. Kilka kawałków już zostało nagranych i zapewne właśnie teraz się miksują. Nad resztą nadal pracujemy, gdyż nie przepadamy za ubogimi aranżacjami.

S.C.: Wasze największe marzenia muzyczne to?

Sekcja: Jeżeli mówimy o największych marzeniach muzycznych, to oczywiście, że zagrać na najbardziej prestiżowych festiwalach świata i zgarnąć za to tyle hajsu, aby żaden z nas nie musiał pracować do końca życia.

S.C.: Tego wam życzę. Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Sylwia Cegieła 


Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego bloga.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam, kiedy ludzie tak bez reszty potrafią oddać się muzyce, w zasadzie jakichkolwiek pasjom. :) Zwrócę na ten zespół uwagę, chętnie ich posłucham. :) Ciekawy wywiad. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny luz ,wiem że
    Wystąpią na festiwalu Uwolnić Muzykę w Środzie Śląskiej pozdrawiam zespół

    OdpowiedzUsuń