Kolejna edycja Warsaw Fingerstyle Festival już we wrześniu - rozmowa z Janem Ludwikiem Pentzem


W tym roku odbędzie się kolejna edycja Warsaw Fingerstyle Festival dla gitarzystów z całego świata. W ramach wydarzenia zorganizowano też konkurs dla młodych gitarzystów. Z organizatorem przedsięwzięcia – Janem Ludwikiem Pentzem rozmawiam o początkach oraz tegorocznej imprezie. Zapraszam do lektury. 

  
Sylwia Cegieła: Czym jest Warsaw Fingerstyle Festival?

Jan Ludwik Pentz: Warsaw Fingerstyle Festival jest cykliczną imprezą złożoną z koncertów, warsztatów, prezentacji sprzętu muzycznego oraz mistrzowskiego konkursu. Uhonorowaniem każdej edycji festiwalu są finałowe występy akustycznych gitarzystów światowego formatu. Z roku na rok coraz mocniej zaznaczamy swoją obecność na krajowej i międzynarodowej scenie Fingerstyle. W tym roku otrzymujemy zapytania dotyczące koncertów z całej Europy.

S.C.: Z jakiego kraju najchętniej przyjeżdżają muzycy? Gdzie informacja o festiwalu dotarła najdalej?

J.N.P.: Z racji tego, że festiwal odbywa się w Warszawie, gościmy najwięcej muzyków jak i uczestników konkursu z Polski. Chciał u nas zagrać muzyk z Chile, a zapytania o bilety docierały z tak odległych zakątków, jak Kolumbia.

S.C.: To nie jest pierwsza edycja tego festiwalu. Jak wspomina pan poprzednią?

J.N.P.: To jest dopiero druga edycja festiwalu, więc wspomnienia są bardzo świeże. Ten się nie myli, który nic nie robi i my także popełniliśmy kilka drobnych błędów, których w tym roku postaramy się uniknąć. Myślę, że dopiero po tegorocznej edycji będę mógł się szerzej odnieść do pani pytania.

S.C.: Skąd pomysł na uruchomienie eventu?

J.N.P.: W ciągu ostatniej dekady odwiedziłem najbardziej znaczące w naszym kraju festiwale Fingerstyle. Ku mojemu zaskoczeniu, taka impreza z niewiadomych przyczyn nie odbywała się w Warszawie. Postanowiłem, że tak dalej być nie może.  Jako, że wcześniej miałem przyjemność uczestniczyć w organizowaniu pomniejszych festiwali i konkursów dla dzieci i młodzieży, przedstawiłem swój pomysł decydentom, którzy mi w pełni zaufali i pozwolili zrealizować projekt.

S.C.: Jaka idea przyświeca wydarzeniu?

J.N.P.: Zaczęło się od tego, że chciałem dać młodym artystom możliwość pokazania się na scenie i sprawdzenia swoich umiejętności przed publicznością i profesjonalnym jury. To dla nich przede wszystkim organizowany jest ten festiwal. Każda z edycji ma również koncert gwiazd. W tym roku także międzynarodowego formatu.

S.C.: W jaki sposób dobiera pan artystów? Jakie warunki muszą spełnić, aby wziąć udział w wydarzeniu?

J.N.P.: Co roku staramy się, aby artyści występujący na scenie WFF zarówno reprezentowali różne style, ale również byli magnesem przyciągającym publiczność. W zeszłym roku był to znakomity, jazzowy gitarzysta – Marek Napiórkowski, a w tym headlinerem będzie pochodzący z Rosji, fenomenalny akustyczny gitarzysta – Igor Presnyakov. Obok niego, w ciągu dwóch dni wystąpią znakomici artyści polskiej sceny gitarowej.

S.C.: Kogo z polskich gitarzystów udało się zaprosić?

J.N.P.: 24 września na dużej scenie obok Igora Presnyakova wystąpią: pARTyzant, Michał Szczęsny, Mery Spolsky & Janek Pentz, a 25 września, na małej scenie zaprezentują się nam Piotr Szumlas, Damian Luber i duet gitarowy – Storytellers.

S.C.: W ramach festiwalu będzie organizowany też konkurs. Proszę o nim opowiedzieć.

J.N.P.: Jeżeli chodzi o artystów zgłaszających się do konkursu, to – zgodnie z regulaminem – muszą przesłać do nas i umieścić na swoim kanale YouTube maksymalnie sześciominutowe nagranie w swoim wykonaniu. Może to być cover lub autorska kompozycja. Z tej grupy wybieramy około 15 osób, które zaprezentują swoje umiejętności przed jury, w którym zasiądą: prof. Ryszard Bałauszko – wieloletni wykładowca i pedagog na krajowych uczelniach muzycznych, dr Dariusz Domański – gitarzysta, pedagog i redaktor naczelny miesięcznika Top Guitar i Robert Woźniak – dyrektor Centrum Kultury Wilanów. Dla uczestników przewidziane są bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe i nie tylko.

S.C.: Jakie to będą nagrody?

J.N.P.: Główny partner festiwalu – firma Baton Rouge Guitars – ufundowała wysokiej klasy gitarę elektroakustyczną. Oprócz tego, laureaci otrzymają zróżnicowane nagrody, tj. ukulele, kable gitarowe marki Klotz, statywy gitarowe i możliwość nagrania swoich utworów w profesjonalnym studiu nagraniowym. Nikt nie wróci z pustymi rękoma.

S.C.: Brzmi świetnie. Kim są organizatorzy?

J.N.P.: Ja, jako główny pomysłodawca Warsaw Fingerstyle Festival, nie mógłbym się obyć bez wsparcia bardzo otwartych i życzliwych osób. Z ramienia władz samorządowych dzielnicy Wilanów wsparcia udzielił nam burmistrz Ludwik Rakowski. Ze strony Centrum Kultury Wilanów, na którego deskach odbędzie się WFF, już po raz kolejny bardzo mocno zaangażowali się: Iwona Maciąg i Robert Woźniak – dyrekcja Centrum Kultury Wilanów.

S.C.: W jakich dniach odbędzie Warsaw Fingerstyle Festival?

J.N.P.: Warsaw Fingerstyle Festival odbędzie się w dniach 24-25.09.2016 r. Pełen line-up festiwalu oraz wszelkie nowinki znajdą państwo na stronie imprezy www.facebook.com/fingerstylefest. Pełny regulamin konkursu znajduje się tutaj


S.C.: Życzę zatem sukcesu na festiwalu. Dziękuję za rozmowę.

J.N.P.: Ja również dziękuję.

Rozmawiała: Sylwia Cegieła
Udostępnij na Google Plus

O mnie Sylwia Cegieła

Moją pasją są ludzie i rozmowy z nimi. Interesuje się muzyką, filmem, sztuką, sportem, modą i urodą, czyli KULTURĄ powszechnie rozumianą. Lubi też śledzić bieżące wydarzenia, dlatego właśnie założyłam bloga KULTURAlne rozmowy. Znajdziecie tam wiele ciekawych wywiadów. Współpracuje również z miesięcznikiem „Bielski Rynek”, z portalem dla kobiet Women’s Magazine. Udzielam się też gościnnie w kilku portalach lifestyle'owych, o czym informuję na bieżąco na swoim fanpage'u.
Wybierz system komentarzy (Disquis, lub Google+)

1 komentarz:

  1. Takie warsztaty to wspaniały rarytas dla każdego początkującego muzyka! Sama miałam okazję brać w udział w podobnych eventach, ale dla wokalistów :)

    OdpowiedzUsuń